Problem „dyspensacji” wyjaśnia się dopiero, gdy spojrzymy na początek wersetu Efez 1:10 w tłumaczeniu angielskiej Biblii Króla Jakuba (KJV): „That in the DISPENSATION of the fulness of times...”. W wersecie tym występuje interesujące nas słowo. Gdyby tłumaczyć Biblię z języka angielskiego na „badacki”, to początek tego wersetu brzmiałby następująco: „Aby w dyspensacji zupełności czasów...”. Stąd prawdopodobnie wywodzi się zastosowanie słowa dyspensacja w odniesieniu do epok Boskiego planu wieków i gdyby być konsekwentnym, to termin ten powinien zostać zastąpiony polskim słowem rozrządzenie, bo takie tłumaczenie zawiera w tym miejscu Biblia Gdańska. Słowo rozrządzenie dobrze też odpowiada znaczeniom: angielskiego słowa dispensation oraz greckiego oikonomia, którego to słowa Apostoł Paweł użył w cytowanym wersecie.
Greckie słowo oikonomia także ma kalkę znaczeniową w językach współczesnych – ekonomia. Może właśnie to słowo, pomimo współczesnego brzmienia, najlepiej oddawałoby sens zawarty w sformułowaniu Apostoła: „Aby w ekonomii zupełności czasów...”. Pan Bóg ma swój plan zbawienia człowieka. Żaden szczery chrześcijanin w to nie wątpi. Werset Efez 1:10 daje jednak podstawy do tego, aby sądzić, iż plan ten jest osadzony w czasie i że Bóg zarządza czasem tak, aby wszystkie Jego zamierzenia wykonywały się ściśle według zamierzonego rozrządzenia czasowego. Przypatrując się innym dziełom Autora planu zupełności czasów, można być pewnym, że ekonomia tego planu pełna będzie harmonijnego piękna. Bez wątpienia też plan ten skonstruowany jest tak, aby cierpienia człowieka nie trwały ani chwili dłużej niż to będzie absolutnie konieczne. Jest to zatem „ekonomiczny”, we współczesnym znaczeniu tego słowa, plan zbawienia
Jeśli istnieje więc taka „ekonomia czasu”, to nie może nikogo dziwić, że wierni słudzy Boży będą usilnie poszukiwali elementów jej piękna i harmonii, aby przekonać się, „na który albo na jaki czas objawia duch Chrystusowy” (1 Piotr 1:11). Poszukiwanie prawdy o czasie jest więc niezbędnym elementem proroczej przydatności w Boskiej „oikonomii zupełności czasów”.
Na temat proroctw czasowych:
Czas naznaczony
Chronologia
Poszukiwanie daty
Równoległość i symetria
Biblijna linia chronologiczna
Zestawienie chronologiczne
Kalendarze
Okres sędziów
Idea 6000 lat
Dwa tysiąclecia
Równoległość dwóch świątyń
„Cywilne” dni Daniela
Liczbowanie
Ery
Data śmierci Chrystusa
Dni Noego
Wielka Piramida
Ponadto:
Ofiary zadośćuczynienia
Jeszcze o „Paradzie Zwycięstwa”
Korona z dwunastu gwiazd
Dodatek:
Zarys historii chrześcijaństwa
„Kolejne potwierdzenie naszej chronologii”

W Zion's Watch Tower z 15. listopada 1904 r. opublikowany został artykuł „Further Confirmation of our Chronology” („Kolejne potwierdzenie naszej chronologii”), w którym zamieszczono m.in. przedrukowany powyżej diagram. Spostrzeżenia przedstawione w tym artykule przesłane zostały przez trzech anonimowych braci z Anglii. Można się domyślać, że byli wśród nich także bracia Edgar.
Na diagramie tym widać, że zarówno dzień Adama (1 Moj 2:17), jak i „dzień Chrystusowy” miały trwać po tysiąc lat, zgodnie z oświadczeniem Apostoła, „iż jeden dzień u Pana jest jako tysiąc lat”. „Umieranie” Adama zakończyło się na siedemdziesiąt lat przed końcem jego „dnia”, tak też można się domyślać, że Chrystus dokona pełnego podźwignięcia Adama i jego potomstwa (a przynajmniej tych, którzy będą chcieli okazać posłuszeństwo) przed zakończeniem Tysiąclecia.
Z diagramu wynika, że Tysiąclecie rozpocznie się wraz z zakończeniem Czasów Pogan w październiku 1914 roku; okres odzielający dzień Adamowy od Chrystusowego wynosi 5040 lat i jest to dokładnie dwukrotność „siedmiu czasów”; ponadto rok 606 p.n.e. jest wyznaczony jako punkt zwrotny, zaś rok 1914, jako zakończenie tego okresu. Czyż nie jest to cudowne, że Pan tak złożył warunki, aby domownicy wiary mogli otrzymać to pocieszenie i zachętę we właściwym czasie. Warto też zwrócić uwagę na to, że obliczenia te potwierdzają istnienie dwuletniego okresu pobytu Adama w ogrodzie Eden przed upadkiem.
Watch Tower, 15.11.1904
Określenie „siedem czasów” ma także uzasadnienie w Proroctwie Daniela (Dan 4:16,23,25), gdzie jest to okres „zezwierzęcenia” króla babilońskiego. Można więc rozumieć, że 2520 lat to przewidziany czas dopuszczonej przez Boga władzy imperiów pogańskich (bestii) nad Jerozolimą. (przyp.red.)