ZBAWIENIE – Sprawowanie własnego.

Pytanie (1909) – Proszę wyjaśnić słowa apostoła: „...zbawienie swoje sprawujcie. Albowiem Bóg jest, który sprawuje w was chcenie i skuteczne wykonanie według upodobania swego” [Filip. 2:12-13]. Co jest siłą argumentu „albowiem” w tym tekście?

Odpowiedź – Myślałbym, że znaczenie tego jest następujące: „zbawienie swoje sprawujcie”, czyli Bóg umieścił was w szkole Chrystusowej i dał wam pewną znajomość i pomoc ku zbudowaniu świętych i ku budowaniu się w najświętszej wierze, żebyśmy wszyscy doszli do miary wzrostu Chrystusa Jezusa, który jest Głową, zaś Kościół jest Jego Ciałem. Wy macie do wykonania pracę, aby stać się członkami Ciała Chrystusowego. Zależy to od waszego przyjęcia Jego ducha i prawdy do dobrego i szczerego serca oraz na ile pozwolicie im przenikać i przekształcać wasz charakter.

Co owo „albowiem” ma z tym wspólnego? „Albowiem Bóg jest, który sprawuje.” Gdybyście myśleli dokonać tego sami, to powiedzielibyście: Jakże jestem bezsilny; próbuję, lecz ciągle upadam w tym samym punkcie. Zniechęcam się i nie wiem, co robić. Pamiętajcie więc, że Bóg działa wraz z wami. Działa dla ciebie czy przeciwko tobie? Działa dla ciebie, drogi bracie, działa z tobą i dla ciebie. Czego On chce dla ciebie dokonać? Chce ci pomóc być zupełnym zwycięzcą, członkiem Ciała Chrystusowego i w tym właśnie celu dał nam owe nader wielkie i kosztowne obietnice, abyśmy się przez nie stali uczestnikami boskiej natury. [619,2]