R-4203

Cudowna pszenica

Nowy gatunek daje 277 buszli ziarna z jednego akra

Pszenica z łodyżkami podobnymi do trzciny cukrowej o wydajności 277 buszli wysoko odżywczego ziarna z akra została wyprodukowana w wyniku eksperymentu przeprowadzonego w Idaho przez Allena Adamsa z Minneapolis.

Ze względu na swoją odporność nowa pszenica otrzymała nazwę „Alaska”. Nie jest to pszenica ani ozima, ani jara. Rolnik może ją wysiać, kiedy chce. Jest tak silna, że burze rujnujące inne gatunki mają tylko niewielki wpływ na jej gigantyczne źdźbła, a kłosy pozostają wyprostowane nawet po burzy gradowej.

Plony wykazują, że Adams był w stanie otrzymać 222-krotny przyrost. Jesienią 1904 roku został wyhodowany jeden kłos gigantycznej pszenicy. Nasiona z tego kłosa posiane w następnym roku dały siedem funtów ziarna. Zostało ono w całości posiane na wiosnę 1906 r. i zebrano z tego zasiewu 1554 funty w jesieni; posiano je jako zboże ozime. Warunki były niekorzystne. Niemal wszystkie szypułki oraz zawiązki zostały zniszczone, a dojrzała tylko jedna trzecia roślin z tej eksperymentalnej uprawy pszenicy. Mimo to zebrano 50 tys. funtów. Gwałtowna burza gradowa w lipcu zniszczyła pola pszenicy, powodując, że tylko niewiele roślin normalnych gatunków nie zostało powalonych.

Dalsze eksperymenty dały rezultat 277 buszli z akra. Uczelnia rolnicza z Idaho przeprowadziła laboratoryjne testy tego gatunku pszenicy i stwierdziła, że ziarna są zdrowe i dorodne oraz że chleb z nich upieczony powinien być lepszy niż z ziaren normalnej pszenicy. – Beloit Free Press

The Watch Tower, 15 lipca 1908, R-4203
Straż, 1/2013

Do góry