Bez zakwasu

A co zostanie z niej [ofiary śniednej], jeść będą Aaron i synowie jego; bez kwasu jedzone będzie.
3 Mojż. 6:16

Kwas to zakwas chlebowy, czyli produkt fermentacji mąki zbożowej, do której została dodana woda. To oczywiście bardzo pożyteczny produkt, bo wszyscy lubimy jeść wyrośnięty chleb, a proces fermentacji wykorzystujemy także przy produkcji żurku czy innych smakowitych produktów. Tymczasam w kulcie świątynnym obowiązywał całkowity zakaz ofiarowania i spożywania produktów poddanych fermentacji (3 Mojż. 2:11).

Zakwaszone ciasto rośnie, zwiększa swoją objętość, dlatego, że wytwarzają się w nim pęcherzyki gazu. Elastyczny gluten uwięzi je i dzięki temu po wypieczeniu chleb czy ciasto będzie pulchne, zawierające powietrze. Zdaje się jednak, że to ten właśnie efekt „nadymania się” stanowi symboliczne podłoże zakazu ofiarowania zakwasu.

Jest w nas coś takiego, co pozornie zwiększa objętość, ale jest to nadymnie się, a nie rzeczywisty przyrost. To nasze „ego” – ja. Poczucie własnej wartości, skupienie uwagi na sobie, które chętnie się samo pomnaża. Często nie idzie z tym w parze rzeczywisty rozwój, który dawałby nam pewne powody do satysfakcji. To nasza wyczulona percepcja wyolbrzymia nasze sukcesy i redukuje porażki. Nie jest to pycha w klasycznym rozumieniu. To po prostu właściwość ludzkiej psychiki, która sama z siebie nie jest zła, ale trzeba nad nią panować. Owa skłonność na ogół dodaje nam motywacji, zapobiega łatwym zniechęceniom, ale też może prowadzić do egocentryzmu i egoizmu. Dlatego Bóg raz na rok kazał nam całkowicie pozbyć się zakwasu z naszych domów na siedem dni, aby dobrze przyjrzeć się własnemu sercu i jego intencjom.

Za to w kulcie ofiarniczym zakwas nie miał absolutnie żadnego zastosowania. W Przybytku Bożym trzeba całkowicie zapomnieć o własnej osobie. Jeśli kapłan jedząc ofiary miałby poczucie, że został wyróżniony i postawiony wyżej od Lewitów oraz zwykłego ludu, to w jego spożywaniu ofiary śniednej pojawiłby się zakwas.

Służba Boża często sprawuje się na wyróżnionych pozycjach. Jezus, umywając nogi uczniom, udzielił pouczenia, że właśnie na najwyższych kapłańskich pozycjach trzeba się całkowicie wyzbyć myślenia o sobie – istnieje tylko Bóg, tylko bliźni, któremu się usługuje.

Kwas pojawia się w każdym produkcie mącznym kilka minut po dodaniu wody. Jedyne, co może powstrzymać fermentację, to ogień wypiekania. To dlatego Bóg poddaje swoich kapłanów częstemu „przypiekaniu”, by pozostali przaśni.

Daniel