Dwa cheruby

A będą mieć Cherubowie skrzydła rozciągnione z wierzchu,
zakrywając skrzydłami swemi ubłagalnię;
a twarze ich będą obrócone jednego ku drugiemu;
ku ubłagalni będą twarze Cherubów.
2 Mojż. 25:20

Cheruby i miecz płomienisty strzegły powrotnej drogi do utraconego raju (1 Mojż. 3:24). Płomienisty słup nad Przybytkiem i dwa cheruby na skrzyni przymierza wskazywały trudną drogę powrotu do raju społeczności z Bogiem. O czym informuje ten drogowskaz?

Orle skrzyła mądrości wznoszą wierzącego ku niebu, gdzie strzela również ognisty słup światła – święty miecz Słowa Bożego. Mądrość okrywa też swymi skrzydłami ubłagalnię oczyszczenia od grzechu. Bo nie tylko krew oczyszcza, ale także umiejętność wyciągania wniosków z upadków. Dwa cheruby obrócone są ludzkimi twarzami miłości ku sobie, ale też patrzą skromnie w dół, na ubłagalnię Bożej sprawiedliwości. Miłość w poczuciu wzajemności, symetrii to miłość pełna, radosna. Nie patrzy wyzywająco na swoje odbicie, ale skromnie, z pokorą spuszcza wzrok ku sprawiedliwości i miłosierdziu.

Symetria tego obrazu przywodzi jeszcze na myśl materialną podwójność naszego sposobu postrzegania świata. W naszym ludzkim wymiarze potrzebne są przeciwieństwa, które raz to się przyciągając, raz odpychając tworzą owe wibracje właściwych proporcji materialnego istnienia. W Bożych wymiarach naszej ludziej rzeczywistości jedność opiera się na idealnej symetrii podobieństw, które nie wywołują napięć tylko cudowną harmonię.

Nie umiem sobie tego dzisiaj wyobrazić, ale wierzę, że to musi być piękne i dobre.

DanielProjekt ubgłagalni wg Jerozolimskiego Instytutu Świątynego
The Temple Istitute