Tora 16/5770

Będziesz czytał to Prawo do uszu całego Izraela!      (5 Mojż. 31:11)


TORA

Beshalach (Gdy wypuścił) 2 Mojż. 13:17-17:16

Powrót


Rozważania na temat liczb: 12 i 70

I przybyli do Elim, gdzie było dwanaście źródeł wody i siedemdziesiąt palm; i tam nad wodą rozłożyli się obozem. 2 Mojż.15:27

Uważam, że liczby 12 i 70 w Piśmie Świętym noszą sobie przypisane, odmienne symboliczne znaczenia. Czytelnik, zaznajomiony z historiami nowotestamentowymi skojarzy je od razu z ilością Jezusowych współpracowników – Dwunastu Apostołów i około siedemdziesięciu uczniów (dokładnie72). Inne odniesienia to dwanaście bram w niebiańskim Jeruzalem, dwanaście gruntów Wiecznego Miasta, dwanaście pokoleń Izraela, dwunastu synów Jakuba.

Pamiętamy, że „instytucja” Dwunastu Apostołów przetrwała ciężką próbę śmierci Pana Jezusa, a wcześniej trudów podążania za Nim w czasie Jego pobytu na ziemi, zaś siedemdziesięciu uczniów (właściwie 72) tylko przez pewien czas misji Pana Jezusa było razem z Nim.

Na podstawie tych dwóch liczb określających w przybliżeniu ilość osób współpracujących z Panem oraz innych odniesień w Biblii – sugeruję, że liczbę 12 można wiązać z tym co trwałe w istnieniu wierzącego, trwałe w sensie doczesności i wieczności, zaś liczba70 to tylko to co towarzyszy człowiekowi w jego ziemskim, materialnym trwaniu. Do takiej interpretacji zachęca również liczba lat (70-80), uznawana przez autora Psalmu 90 (werset10) czyli Mojżesza za granicę ludzkiego wieku.

Intrygującym człowieka jest odwieczne pytanie, co w jego doczesnych doświadczeniach jest jedynie faktem tworzącym jego materialne istnienie, umożliwiającym bezpieczne trwanie, a co Bóg używa do budowania wrażeń i wiedzy, która będzie niezbędna istocie docześnie materialnej w przyszłej wiecznej egzystencji. Podobnie jest nam trudno stwierdzić, które z doświadczeń Ludu Izraelskiego tylko po to zaistniało podczas wędrówki przez pustynię by być przestrogą i nauką dla przyszłych pokoleń, a które kształtowała jedynie niełatwa rzeczywistość pustynnej krainy.

Wszystkie doświadczenia Izraela, a także Ludu Bożego czasu ewangelii, a także każdej istoty – materialnej lub duchowej są wielkim bogactwem, które wiele wniesie w wielkie dzieło tworzenia wiecznego, w przyszłości – doskonałego w ustroju i bezpieczeństwie – Bożego Państwa. Oby wielki i mądry Bóg (niech świeci się Jego Wielkie i Potężne Imię) był na wieki wieków uwielbiony za swoje wielkie dzieła wokół nas i w nas – te doczesne i te wiecznie trwające...

Paweł