Heschel o spotkaniu z Bogiem, Biblią i jej bohaterami i autorami...

I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, i rozmawiali z Jezusem.. A odezwawszy się Piotr, rzekł do Jezusa: Mistrzu! Dobrze nam tu być; rozbijmy trzy namioty: Tobie jeden i Mojżeszowi jeden, i Eliaszowi jeden. Mar. 9:4-5 (BW)

      Czym jest lektura Pisma Świętego? Czy ma szansę się stać nasze osobiste i społeczne czytanie Tory i Tenach rzeczywistym spotkaniem z Mojżeszem, prorokami, a w końcu – przy badaniu Nowego Testamentu – rozmową z samym Bożym Synem?
      Mimo, że Abraham Joshua Heschel jest wybitnym teologiem i filozofem judaizmu – daje piękną, zrozumiałą i pożyteczną zarówno dla chrześcijan jak i Żydów odpowiedź na tak postawiony problem.
      (Cytuję za: Abraham Joshua Heschel, „Bóg szukający człowieka”, Wydawnictwo Esprit SC, Kraków 2007, Wydanie I, str. 314,315)

      „Boskość Biblii nie jest na pokaz, jest niewidoczna dla pustego bezmyślnego umysłu, tak jak boskość we wszechświecie nie odkrywa się przed człowiekiem zdeprawowanym. Kiedy zwracamy się ku Biblii z pustką w duszy, gdy kieruje nami intelektualna próżność, usiłująca wykazać naszą wyższość wobec tekstu: albo gdy jesteśmy jak ludzie o wyjałowionych duszach, którzy idą na wycieczkę poprzez słowa proroków – odkrywamy łupinę, lecz nie jądro. Łatwiej cieszyć się pięknem niż odczuwać świętość. Aby móc odnaleźć ducha pośród słów, musimy pragnąć bliskiej relacji z „pathos” Boga.
      By odczuć obecność Boga w Biblii, musimy nauczyć się „być obecnymi” wobec Boga w Biblii. Obecność nie jest pojęciem, lecz sytuacją. By zrozumieć miłość, nie wystarczy czytać o niej opowieści. By zrozumieć proroków musimy im towarzyszyć. By zrozumieć natchnienie, musimy być natchnieni. Tak jak nie możemy sprawdzić myślenia bez myślenia, tak nie możemy odczuć świętości, nie będąc świętymi. Obecność nie odsłania się przed tymi, którzy pozostają niezależni i usiłują wydawać sądy; przed tymi, którzy nie są w stanie wyjść poza wartości, które pielęgnują: przed tymi, którzy odczuwają historię, nie „pathos”; pojęcie a nie rzeczywistość Boga.
      Biblia jest duchowym pograniczem, do którego musimy się przenieść i w którym musimy żyć, aby odkrywać i badać. Jest otwarta wobec tego, kto się jej powierza, kto żyje z nią w bliskości.”

Paweł K.

Przeczytaj Tekst z Biblii Nowego Przekładu