Straż przy świątnicy

A książęciem nad książęty Lewitów będzie Eleazar, syn Aarona kapłana, postanowiony nad tymi, którzy trzymają straż przy świątnicy. 4 Mojż. 3:32

      Słowo Miszmeret przetłumaczone w Biblii Gdańskiej na straż oznacza także służba, działanie czy zachowywanie, przestrzeganie, a całe określenie: „strzec służby świętości” – jak można by literalne przetłumaczyć „trzymanie straży przy świątnicy" – cechuje się spiętrzeniem słowa „strzec, przestrzegać”.
      Od samego początku istnienia ruchu badaczy ich czasopisma wywodzą swe tytuły od słów strażnica, straż. Różne mogą być skojarzenia z funkcją strażnika stojącego na straży lub na strażnicy. To najbardziej powszechne, które inspirowało chyba twórców czasopisma „Strażnica", wiąże się raczej z obserwacją i ostrzeganiem przed nadciągającym niebezpieczeństwem.
      W określeniu „strzec służby świętości" kryje się jednak nieco szersza myśl. Z pewnością Lewici wyznaczeni do służby przy poszczególnych elementach świątnicy mieli także za zadanie pilnować powierzonych im sprzętów, by nie zaginęły, by nie zostały sprofanowane. Jednak ich służba polegała przede wszystkim na opiece nad nimi, na noszeniu ich, czyszczeniu, ustawianiu, podtrzymywaniu ich działania. Strzec oznacza także aktywną postawę w tych działaniach. Człowiek, który pilnuje swej służby, zachowuje cały czas czujność, czy nie jest potrzebne działanie. Służba to nie zwykłe wykonywanie poleceń, ale aktywne wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom.
      Wierzący w Jezusa mają Przybytek w sercu. Tam mieszkają Ojciec i Syn. Aby dobrze się w nim czuli, właściciel serca musi stać na straży jego świętości. Każdy z nas jest lewitą i kapłanem swego Przybytku. Są przy nim usługi prostsze, lewickie, jak dbanie o czystość, właściwe odżywianie, zdrowie, aby ciało dobrze służyło Bożej sprawie przez całe swoje ziemskie życie. Są też usługi bardziej duchowe, kapłańskie, polegające na przynoszeniu właściwych ofiar czci i uwielbienia dla Boga, na korzystaniu z pokuty i oczyszczenia, na dostarczaniu zdrowego duchowego pokarmu i czystego światła. Jeśli pozwolimy, by przełożonym naszej służby świętości był Jezus – Książe książąt, to w naszym czystym Przybytku nigdy nie zabraknie pokarmu i światła.

Daniel K.

Przeczytaj Tekst z Biblii Gdańskiej