Komentarz do:
Vayera (Potem ukazał się) 1 Mojż. 18:1-22:24

Szabbat   17 Cheszwan 5766
19 listopada 2005



– Zapowiedź narodzenia Izaaka (18:1-15) – Abraham wstawia się za Sodomą (18:16-33) – Zniszczenie Sodomy i Gomory (19:1-29) – Potomstwo Lota (19:30-38) – Abraham i Abimelech (20:1-18) – Narodzenie Izaaka (21:1-7) – Wypędzenie Hagar i Ismaela (21:8-21) – Przymierze Abrahama z Abimelechem (21:22-34) – Ofiarowania Izaaka (22:1-19) – Potomkowie Nachora (22:20-24) –


Co jest w historiach biblijnych, że chce się je czytywać co roku? Dla czytelnika nie ożywionego miłością do Słowa mogą budzić zapytania pełne zwątpienia, lecz jeśli ktoś zakosztował, że dobrotliwy jest Pan, to dostrzega nawet w dziwnych i mogących uprzedzać fragmentach Tory wielką mądrość i Bożą konsekwencję w ocenie czynów i postaw...

Bo czyż na przykład wytrwale prezentowana przez Abrahama informacja o tym, że Sara jest jego siostrą nie może się wydawać dla uprzedzonego czytelnika sprytnie prezentowaną półprawdą w celu osiągnięcia korzyści majątkowych?

Komentujący ostrzega nieufnego czytelnika w podważaniu nieskazitelności w postępowaniu i intencjach przyjaciela Bożego Abrahama! Trzeba zupełnie zaufać Bożej ocenie postaw tego pięknego męża Bożego! Nie lekceważmy Bożego sentymentu do tak wielkich mężów Bożych jak Abraham, Jakub, Mojżesz, Dawid - nawet jeśli nasz umysł nieświadomy wewnętrznego piękna tych postaci chciałby coś negatywnego dopowiedzieć do pozytywnego świadectwa Biblii o nich... Nauczmy się kochać i szanować Bożą ocenę i Boży pogląd w każdej sprawie i nie upierać się przy swym uprzedzeniu!

Uczmy się od ojca wszystkich wierzących - Abrahama, wielkiej ufności i szczerości intencji a podobnie łaskawie będziemy sądzeni przez nieomylnego Boga w kwestiach wątpliwych i mało zrozumiałych dla naszego otoczenia!

Warto na przykład spojrzeć na mniej budzącego sentyment Boży Lota, który zyskuje ratunek dzięki po pierwsze wstawiennictwu Abrahama, a po drugie dopiero - niezagubionej własnej cnocie. To wielkoduszny Abraham daje do wyboru okolice do osiedlenia się swojemu konsumpcyjnie nastawionemu do życia bratankowi. W momencie oczywistego zagrożenia dla Lota i jego rodziny dopiero upór anioła decyduje o ocaleniu krewnego Abrahama i jego dwóch córek.

Spójrzmy również na losy narodów, wywodzących się z kazirodczego współżycia oszołomionego winem Lota i jego córek. W IV Księdze Mojżeszowej 25 rozdziale opisany jest grzech synów Izraelskich z Moabitkami, co sprowadziło na Izraela gniew Boży. Ammonici również byli wrogo nastawieni do potomków Abrahama, Izaaka i Jakuba. Tak to niezgodne z Bożymi zasadami zrodzone narody wyróżniały się nieprawością... Biblia nie pomija najbardziej drastycznych i pikantnych prawd o bohaterach swych opowieści i sprawiedliwie i w sposób pouczający ocenia ich postępowanie.

Na koniec naszego komentarza wspomnijmy na najbardziej dławiący nasze gardła wzruszeniem opis próby, jakiej poddany został tak bardzo uradowany narodzonym w starości synem Abraham! Ileż cichego posłuszeństwa i pokory w tym wielkim słudze Bożym! W akcie posłuszeństwa oddanemu Bogu ojcu towarzyszy niezwykle pokorny i oddany syn, który daje się związać i ofiarować. Jakież dramatyczne uczucia musiały pojawiać się tak w sercu Abrahama jak i Izaaka!

Pamiętajmy również o napomnieniu autora Listu do Hebrajczyków (nawiązuje on przecież do opowieści z naszego paraszu) o gościnności:

Hebr. 13:2

Gościnności nie zapominajcie;
przez nią bowiem niektórzy, nie wiedząc o tym,
aniołów gościli.