Powrót

 na Szabbat

19 Ijjar 5765

 

28 maja 2005

Tak jak Tora podzielona jest na 54 rozdziały do tygodniowego czytania, tak też można podzielić cztery Ewangelie, aby czytając je razem z Torą (na przykład w każdą środę kolejnego tygodnia) przenikać w równej mierze duchem nauczania ukochanego Mistrza z Nazaretu.

 

33. Łuk. 9 „Dał im moc”


• Misja apostołów (9:1-6) • Niepokój Heroda (9:7-9) • Nakarmienie pięciu tysięcy (9:10-17) • Wyznanie Piotra o Jezusie (9:18-20) • Zapowiedź śmierci i zmartwychwstania (9:21-22) • Wzięcie na siebie krzyża, naśladowanie Jezusa (9:23-27) • Przemienienie Jezusa (9:28-36) • Uzdrowienie epileptyka (9:37-42) • Druga zapowiedź śmierci (9:43-45) • O prawdziwej wielkości (9:46-48) • Tolerancja Jezusa (9:49-50) • Niegościnni Samarytanie (9:51-56) • Potrzeba wyrzeczeń (9:57-62) •

Wdzięczność za dwanaście bram

Komentujący proponuje czytelnikom dziewiątego rozdziału ewangelii Łukasza zachwyt liczbą dwanaście...

Jeśli uważnie policzyć, to wychodzi z prostego obliczenia, że człowiek - jego umysł i ciało kontaktuje się ze światem zewnętrznym dwunastoma otworami, dwunastoma bramami - zupełnie tak samo jak mur Nowego Jeruzalem ciało człowieka ma dwanaście wejść. Proponuję by uczynić liczbę dwanaście w naszym życiu symbolem wdzięczności za ciało, które dobrze wielu ludziom służy przez wiele lat pięcioma otworami i za umysł, który siedmioma otworami w głowie odbiera zmysłowe piękno otaczającego nas świata. Może właśnie liczba apostołów nawiązuje do tego o czym piszemy...

W każdym razie mądre używanie naszych bram może się przyczynić - jak misja dwunastu apostołów do wyganiania i mocy nad demonami - tak w naszym przypadku do sprawowania władzy nad naszym ciałem i duchem, do oczyszczenia się z wpływu złych uczuć, namiętności, nieprawych myśli. Cieszmy się z postępu pracy nad kontrolowaniem i uspakajaniem naszego ciała i ducha - lecz najbardziej radujmy się, że nasze imiona zapisane są w niebie. Liczba dwanaście pięknie pojawi się również przy historii z cudownym rozmnożeniem chleba - dwanaście koszów ułomków to nasza wielka wdzięczność za ciche, pokorne, spokojne pielgrzymowanie do Królestwa Chrystusowego i Bożego...

Kiedy komentujący czyta słowa Heroda o ściętym Janie Chrzcicielu - to modli się, by jego społeczność wyznaniowa wypełniała misję Jana ze ściętą głową - uwolnioną od chęci zmiany istniejącego porządku rzeczy - raczej przyjmując w pokorze swoje ścięcie i pozbawienie w ten sposób świeckiej mądrości i wyniosłości i wpływu na szalejące wokół żywioły. Swoją pokorą i trwaniem w cichości przed obliczem Pańskim - ze ściętymi głowami - dawajmy świadectwo o prawdzie i cnocie...

Prawda o wybraniu Jezusa, o tym że jest Synem Bożym i Mesjaszem zaraz jest uzupełniona wieścią o konieczności jego odrzucenia, męczeńskiej śmierci i o wskrzeszeniu dnia trzeciego.

Chęć łatwego i przebojowego życia to nie postawa, którą zaleca Pan. Każdemu wierzącemu - oddanemu całym sercem Bogu - życie, okoliczności wkrótce nagotują krzyż - może w porównaniu z tym Jezusowym będzie dawał mu mniej bólu i hańby - ale będzie to trudność, z którą trzeba iść przez życie...

Olśnienie jakie przeżyli apostołowie na górze przemienienia kojarzy się piszącemu komentarz z chwilami nad Słowem Bożym - kiedy w małym gronie ludzi wierzących, przy otwartym Piśmie Świętym otwierają się również serca i umysły - otwiera się niebo i słychać głos Boży: „Ten jest Syn mój wybrany, tego słuchajcie.”

I oto znowu Jezus przynosi ulgę bardzo cierpiącemu człowiekowi - jakżeż żywo dzielimy radość i wdzięczność ojca, który z powrotem otrzymuje w pełni świadomego i zdrowego syna.

Pokora dziecka, tolerancja Jezusa dla innych uzdrowicieli, wyganiających demony w jego imieniu, przebaczenie niegościnności a w końcu potrzeba opuszczenia domostw i rodziny dla Jezusa to kolejne nauki Naszego Pana, kończące nasze czytanie.

Na koniec naszego czytania - napełnijmy się wdzięcznością i zachwytem nad tym, jak misternie jesteśmy uczynieni - możemy czytać swoimi oczami historie o Jezusie, jego słowa, opowiadania o jego czynach, a swoim sercem możemy odczuwać pokój i radość z tej pięknej wesołej nowiny o zbawieniu...


Paweł K.

 

33. Łuk. 9 „Dał im moc”

Tekst w tłumaczeniu „Nowego Przekładu” PTB

8,1 I stało się potem, że chodził po miastach i wioskach, zwiastując dobrą nowinę o Królestwie Bożym, a dwunastu z nim
2 I kilka kobiet, które On uleczył od złych duchów i od chorób, Maria zwana Magdaleną, z której wyszło siedem demonów,
3 I Joanna, żona Chuzy, zarządcy dóbr Heroda, i Zuzanna, i wiele innych, które służyły im majętnościami swymi.
4 A gdy się zeszło wiele ludu i z miast przybywali do niego, rzekł w podobieństwie:
5 Wyszedł siewca rozsiewać ziarno swoje. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało zdeptane, a ptaki niebieskie zjadły je.
6 A drugie padło na opokę, a gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci.
7 A inne padło między ciernie, a ciernie razem z nim wzrosły i zadusiły je.
8 A jeszcze inne padło na ziemię dobrą i, gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. To mówiąc, wołał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.
9 I pytali go jego uczniowie, co znaczy to podobieństwo.
10 A On im rzekł: Wam dane jest poznać tajemnice Królestwa Bożego, ale innym podaje się je w podobieństwach, aby patrząc nie widzieli, a słuchając nie rozumieli,
11 A podobieństwo to znaczy: Ziarnem jest Słowo Boże.
12 A tymi na drodze są ci, którzy wysłuchali; potem przychodzi diabeł i wybiera słowo z serca ich, aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni.
13 A tymi na opoce są ci, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, ale korzenia nie mają, do czasu wierzą, a w chwili pokusy odstępują.
14 A to, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy usłyszeli, ale idąc drogą wśród trosk, bogactw i rozkoszy życia, ulegają przyduszeniu i nie dochodzą do dojrzałości.
15 A to, które padło na dobrą ziemię, oznacza tych, którzy szczerym i dobrym sercem usłyszawszy słowo, zachowują je i w wytrwałości wydają owoc.
16 Nikt też nie zapala świecy i nie nakrywa jej naczyniem ani nie stawia pod łóżkiem, ale stawia ją na świeczniku, ażeby widzieli światło ci, którzy wchodzą.
17 Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie miało być poznane i nie miało wyjść na jaw.
18 Baczcie więc, jak słuchacie; albowiem temu, który ma, będzie dodane, a temu, który nie ma, i to, co sądzi, że ma, zostanie odebrane.
19 I przyszła do niego matka z braćmi jego, ale nie mogli dotrzeć do niego z powodu tłumu.
20 I doniesiono mu: Matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą widzieć się z tobą.
21 On zaś odpowiedział im: Matką moją i braćmi moimi są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je.
22 I stało się pewnego dnia, że wstąpił do łodzi On i uczniowie jego i rzekł do nich: Przeprawmy się na drugi brzeg jeziora. I odbili od brzegu.
23 A gdy płynęli, On zasnął. I zerwał się gwałtowny wicher na jeziorze i fale ich zalewały, i byli w niebezpieczeństwie.
24 Tedy przystąpili do niego i zbudzili go, mówiąc: Mistrzu, Mistrzu, giniemy. A On obudziwszy się, zgromił wiatr i wzburzone fale, a one uspokoiły się i nastała cisza.
25 I rzekł do nich: Gdzież jest wiara wasza? Oni zaś, przestraszywszy się, zdumiewali się i mówili jedni do drugich: Któż to jest ten, że nawet wiatrom i wodzie rozkazuje i słuchają go?
26 I dopłynęli do krainy Gerazeńczyków, która leży naprzeciw Galilei.
27 A gdy wyszedł na ląd, zabiegł mu drogę pewien mąż z miasta, który był opętany przez demony i od dłuższego czasu nie nosił odzienia i nie mieszkał w domu, lecz w grobowcach.
28 A gdy ujrzał Jezusa, z krzykiem padł przed nim i donośnym głosem zawołał: Cóż ja mam z tobą, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Proszę cię, nie dręcz mnie,
29 Gdyż nakazywał duchowi nieczystemu, by wyszedł z tego człowieka. Od dłuższego bowiem czasu szarpał nim, a choć go wiązano łańcuchami i trzymano w pętach, on rwał te więzy, a demon pędził go na pustynię.
30 Zapytał go więc Jezus: Jak ci na imię? A ten rzekł: Legion, gdyż wiele demonów weszło w niego.
31 I prosiły go, aby im nie nakazywał odejść w otchłań.
32 A było tam duże stado świń, pasące się na górze. I prosiły go, aby im pozwolił w nie wejść. I pozwolił im.
33 Gdy demony wyszły z tego człowieka i weszły w świnie, rzuciło się całe stado z urwiska do jeziora i utonęło.
34 Pasterze zaś, zobaczywszy, co się stało, uciekli i donieśli o tym w mieście i po wioskach.
35 Ludzie wyszli zobaczyć, co się stało, i przyszli do Jezusa, i zastali tego człowieka, z którego demony wyszły, przyodzianego i przy zdrowych zmysłach, siedzącego u stóp Jezusa, i zlękli się.
36 A ci, którzy to widzieli, opowiedzieli im, jak został uzdrowiony ten opętany.
37 I prosiła go cała ludność okolic gerazeńskich, by odszedł od nich, gdyż ogarnął ich wielki strach. Wtedy On wsiadł do łodzi i zawrócił.
38 A mąż ten, z którego wyszły demony, prosił go, by mógł być z nim. Lecz On odprawił go, mówiąc:
39 Wróć do domu swojego i rozpowiadaj, jak wielkie rzeczy uczynił ci Bóg. I odszedł, rozpowiadając po całym mieście, jak wielkie rzeczy uczynił mu Jezus.
40 A gdy Jezus powrócił, przyjął go lud; wszyscy go bowiem oczekiwali.
41 A oto przyszedł mąż, imieniem Jair, który był przełożonym synagogi, i padł do nóg Jezusa, i prosił go, aby wstąpił do jego domu,
42 Gdyż miał córkę, jedynaczkę, w wieku około dwunastu lat, a ta umierała. A gdy On szedł, tłumy cisnęły się do niego.
43 A niewiasta, która miała krwotok od dwunastu lat i na lekarzy wydała całe swoje mienie, a nikt nie mógł jej uleczyć,
44 Podszedłszy z tyłu, dotknęła się kraju szaty jego, i natychmiast ustał jej krwotok.
45 I rzekł Jezus: Kto się mnie dotknął? A gdy wszyscy się zapierali, rzekł Piotr: Mistrzu, tłumy cisną się do ciebie i tłoczą.
46 Jezus zaś rzekł: Dotknął się mnie ktoś; poczułem bowiem, że moc wyszła ze mnie.
47 A niewiasta, spostrzegłszy, że się nie może ukryć, podeszła z drżeniem i padłszy przed nim, oznajmiła przed całym ludem, z jakiego powodu się go dotknęła i jak natychmiast została uleczona,
48 On zaś rzekł do niej: Córko, wiara twoja uzdrowiła cię, idź w pokoju.
49 Gdy On jeszcze mówił, nadszedł ktoś od przełożonego synagogi, mówiąc: Umarła córka twoja, nie trudź już Nauczyciela.
50 Jezus zaś, usłyszawszy to, odpowiedział mu: Nie bój się, tylko wierz, a będzie uzdrowiona.
51 A przyszedłszy przed dom, nie pozwolił nikomu wejść z sobą, tylko Piotrowi, Janowi i Jakubowi, i ojcu, i matce dziecka.
52 A wszyscy płakali i żałowali jej. On zaś rzekł: Nie płaczcie, nie umarła, lecz śpi,
53 I wyśmiewali go, bo wiedzieli, że umarła.
54 On zaś, ująwszy ją za rękę, zawołał głośno: Dziewczynko, wstań.
55 I powrócił duch jej, i zaraz wstała, a On polecił, aby jej dano jeść.
56 I wpadli w osłupienie jej rodzice; On zaś przykazał im, by nikomu nie mówili o tym, co się stało.