Powrót

 na Szabbat

12 Ijjar 5765

 

21 maja 2005

Tak jak Tora podzielona jest na 54 rozdziały do tygodniowego czytania, tak też można podzielić cztery Ewangelie, aby czytając je razem z Torą (na przykład w każdą środę kolejnego tygodnia) przenikać w równej mierze duchem nauczania ukochanego Mistrza z Nazaretu.

 

32. Łuk. 8 „Po miastach”


• Kobiety, które usługiwały Jezusowi (8:1-3) • Podobieństwo o czworakiej glebie i wyjaśnienie jej (8:4-15) • O świecy (8:16-18) • Prawdziwa rodzina (8:19-21) • Uciszenie burzy (8:22-25) • Kolejne uzdrowienia i wskrzeszenie córki Jaira (8:26-56) •

Dwie warstwy piękna słów Jezusa...

Myślą komentującego jest, że uzdrowienie niewiast od złych duchów niekoniecznie musi się wiązać z oddaleniem od nich istot niematerialnych, silnie połączonych przed uwolnieniem z ich psychiką, umysłem, ciałem... Jedno z proroctw w starym, pięknym tłumaczeniu Biblii Gdańskiej mówi o „siedmiorgu oczu przepatrujących ziemię”. Może podobnie jak i ziemię umysł, wnętrze, ciało człowieka błogosławi siedem zasad, siedem sił, siedem żywiołów - które kiedy są zablokowane albo naznaczone złymi nawykami codziennego życia lub błędami w myśleniu - zmieniają się w demony, niszczące zdrowie psychiczne i fizyczne... Wobec czego wygnanie demonów byłoby jednoznaczne z takim silnym wpływem Wielkiego Lekarza - terapeuty, Jezusa, który przez swoje słowa, moc w nim ukrytą eliminowałby te bariery, nie pozwalające zdrowo żyć i odczuwać.

W kontekście dalej przytoczonej przypowieści o czworakiej glebie trzeba stwierdzić, że cierpienie przygotowuje glebę serca na przyjęcie Słowa, choć nie zawsze uwolnienie od bólu i choroby powoduje przynoszenie plonu trzydziestokrotnego, sześćdziesięciokrotnego czy stukrotnego. W przypadku niewiast, opisanych w początkach rozdziału, tak się stało, ale na przykład z grona dziesięciu trędowatych tylko jeden przyniósł owoc wdzięczności swojemu uzdrowicielowi.

Zastanawia czytelnika zróżnicowanie plonu, przynoszonego przez ziarno. Zdaje się, że pokazuje ono różnicę w rezultatach pracy, ale wcale nie zaniedbania w niej - raczej tę rzecz obrazują słowa, że „gwiazda od gwiazdy różni się w jasności”...

Przypowieści (podobieństwa) Jezusa mają co najmniej dwie warstwy piękna - tę, którą dostrzegali ubodzy rolnicy, biedni, wykonujący za skąpe wynagrodzenie swe zajęcia. A mówił w tych opowieściach o dniu ich codziennym, o pracy, o zjawiskach w przyrodzie i otoczeniu, domostwie, polu, zagrodzie. Mówił również Jezus o gospodarowaniu pieniądzem, którego nieodmiennie potrzebują biedni i bogaci. Na pewno umiał wielki Nauczyciel czynić to z wdziękiem, potrafił budować napięcie w słuchaczach i finalizować rozwiązującą je pointą, znał prawa, rządzące pięknym, wdzięcznym mówieniem. Ale to tylko zewnętrzne, zmysłowe piękno jego nauczania. Swoich uczniów zaznajamiał ze znaczeniem swoich opowieści, z duchową treścią, ukrytą w pięknych swoją prostotą i odniesieniami do Starego Testamentu słowach, którego proroctwa w swoim obrazowaniu również nie unikały tematów życia codziennego.

Mając tylko przekaz pisemny mało wiemy o tym zmysłowym pięknie nauczania Jezusa. To chyba dobrze, że ewangelie są pisane powściągliwym językiem, nie próbującym „mądrością mowy”, pozorem zachwycić czytelnika, ale przekazują głębię nauczania, duchowość, a nie „medialne” atrakcje, jak to się robi dzisiaj w prasie i telewizji...

Wśród ferworu publicznych wystąpień Jezusa dochodzi go wiadomość o przybyciu wątpiących (jak wiemy skądinąd) braci wraz z matką. Inne ewangelie łączą to wydarzenie z posądzaniem Jezusa o utratę rozumu, któremu być może pod wpływem rodzeństwa Jezusa uległa również i Maria. Tak więc powody tak powściągliwie uprzejmych albo wręcz napominających słów są dwa - intensywność zajęć Jezusa i postawa samych krewnych wobec Mesjasza.

Do cudownego uciszenia burzy chcemy się odnieść słowami jednej z pieśni ze śpiewnika „Pieśni Brzasku Tysiąclecia”:

Na morzu razu jednego
płynęła łódź sobie.
Jej żagle z płótna białego,
lud w niej siedział sobie.
Wtem burza naraz powstała
miotając wałami
i łódź na morzu została
pokryta falami.

Z przestraszonych będących w niej
jeden spokojnie spał.
Był to Pan i Mistrz rzeszy tej.
Wtem głos się słyszeć dał:
„Ach, ratuj, Panie, giniemy!”
On wstał i rzekł słowo.
Burza ustała. Widzimy,
że więcej nie wiało.

Czytamy dalej tekst ewangelii...

Zachowanie opętanego z dalszej części treści 8 rozdziału wskazywałoby na osobowość złych duchów. Chociaż komentujący nie umie tego zjawiska dialogu demonów z Jezusem wytłumaczyć - nie zniechęca go to w myśleniu o demonach jako żywiole lub blokadzie zdrowia i psychiki (co jednakowoż kiedyś w konfrontacji z prawdą może okazać się sądem nieprawdziwym)... W każdym razie skutek działania tych sił lub istot jest przerażający.

Potem następuje opis uzdrowienia niewiasty, dotykającej się szaty Jezusa i wskrzeszenia córki Jaira.

Niech refleksja z wiersza 10. („A On im rzekł: Wam dane jest poznać tajemnice Królestwa Bożego, ale innym podaje się je w podobieństwach, aby patrząc nie widzieli, a słuchając nie rozumieli”) o tym, że słowa Jezusa mają dwie warstwy piękna pobudzi nas także w życiu codziennym, w ziemskich zajęciach a nawet sztuce i literaturze do szukania głębi, cieszenia się pięknem przede wszystkim w jego ukrytej, wewnętrznej warstwie...


Paweł K.

 

32. Łuk. 8 „Po miastach”

Tekst w tłumaczeniu „Nowego Przekładu” PTB

1. I stało się potem, że chodził po miastach i wioskach, zwiastując dobrą nowinę o Królestwie Bożym, a dwunastu z nim
2. I kilka kobiet, które On uleczył od złych duchów i od chorób, Maria zwana Magdaleną, z której wyszło siedem demonów,
3. I Joanna, żona Chuzy, zarządcy dóbr Heroda, i Zuzanna, i wiele innych, które służyły im majętnościami swymi.
4. A gdy się zeszło wiele ludu i z miast przybywali do niego, rzekł w podobieństwie:
5. Wyszedł siewca rozsiewać ziarno swoje. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało zdeptane, a ptaki niebieskie zjadły je.
6. A drugie padło na opokę, a gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci.
7. A inne padło między ciernie, a ciernie razem z nim wzrosły i zadusiły je.
8. A jeszcze inne padło na ziemię dobrą i, gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. To mówiąc, wołał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha.
9. I pytali go jego uczniowie, co znaczy to podobieństwo.
10. A On im rzekł: Wam dane jest poznać tajemnice Królestwa Bożego, ale innym podaje się je w podobieństwach, aby patrząc nie widzieli, a słuchając nie rozumieli,
11. A podobieństwo to znaczy: Ziarnem jest Słowo Boże.
12. A tymi na drodze są ci, którzy wysłuchali; potem przychodzi diabeł i wybiera słowo z serca ich, aby nie uwierzyli i nie byli zbawieni.
13. A tymi na opoce są ci, którzy, gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, ale korzenia nie mają, do czasu wierzą, a w chwili pokusy odstępują.
14. A to, które padło między ciernie, oznacza tych, którzy usłyszeli, ale idąc drogą wśród trosk, bogactw i rozkoszy życia, ulegają przyduszeniu i nie dochodzą do dojrzałości.
15. A to, które padło na dobrą ziemię, oznacza tych, którzy szczerym i dobrym sercem usłyszawszy słowo, zachowują je i w wytrwałości wydają owoc.
16. Nikt też nie zapala świecy i nie nakrywa jej naczyniem ani nie stawia pod łóżkiem, ale stawia ją na świeczniku, ażeby widzieli światło ci, którzy wchodzą.
17. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie miało być poznane i nie miało wyjść na jaw.
18. Baczcie więc, jak słuchacie; albowiem temu, który ma, będzie dodane, a temu, który nie ma, i to, co sądzi, że ma, zostanie odebrane.
19. I przyszła do niego matka z braćmi jego, ale nie mogli dotrzeć do niego z powodu tłumu.
20. I doniesiono mu: Matka twoja i bracia twoi stoją na dworze i chcą widzieć się z tobą.
21. On zaś odpowiedział im: Matką moją i braćmi moimi są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je.
22. I stało się pewnego dnia, że wstąpił do łodzi On i uczniowie jego i rzekł do nich: Przeprawmy się na drugi brzeg jeziora. I odbili od brzegu.
23. A gdy płynęli, On zasnął. I zerwał się gwałtowny wicher na jeziorze i fale ich zalewały, i byli w niebezpieczeństwie.
24. Tedy przystąpili do niego i zbudzili go, mówiąc: Mistrzu, Mistrzu, giniemy. A On obudziwszy się, zgromił wiatr i wzburzone fale, a one uspokoiły się i nastała cisza.
25. I rzekł do nich: Gdzież jest wiara wasza? Oni zaś, przestraszywszy się, zdumiewali się i mówili jedni do drugich: Któż to jest ten, że nawet wiatrom i wodzie rozkazuje i słuchają go?
26. I dopłynęli do krainy Gerazeńczyków, która leży naprzeciw Galilei.
27. A gdy wyszedł na ląd, zabiegł mu drogę pewien mąż z miasta, który był opętany przez demony i od dłuższego czasu nie nosił odzienia i nie mieszkał w domu, lecz w grobowcach.
28. A gdy ujrzał Jezusa, z krzykiem padł przed nim i donośnym głosem zawołał: Cóż ja mam z tobą, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Proszę cię, nie dręcz mnie,
29. Gdyż nakazywał duchowi nieczystemu, by wyszedł z tego człowieka. Od dłuższego bowiem czasu szarpał nim, a choć go wiązano łańcuchami i trzymano w pętach, on rwał te więzy, a demon pędził go na pustynię.
30. Zapytał go więc Jezus: Jak ci na imię? A ten rzekł: Legion, gdyż wiele demonów weszło w niego.
31. I prosiły go, aby im nie nakazywał odejść w otchłań.
32. A było tam duże stado świń, pasące się na górze. I prosiły go, aby im pozwolił w nie wejść. I pozwolił im.
33. Gdy demony wyszły z tego człowieka i weszły w świnie, rzuciło się całe stado z urwiska do jeziora i utonęło.
34. Pasterze zaś, zobaczywszy, co się stało, uciekli i donieśli o tym w mieście i po wioskach.
35. Ludzie wyszli zobaczyć, co się stało, i przyszli do Jezusa, i zastali tego człowieka, z którego demony wyszły, przyodzianego i przy zdrowych zmysłach, siedzącego u stóp Jezusa, i zlękli się.
36. A ci, którzy to widzieli, opowiedzieli im, jak został uzdrowiony ten opętany.
37. I prosiła go cała ludność okolic gerazeńskich, by odszedł od nich, gdyż ogarnął ich wielki strach. Wtedy On wsiadł do łodzi i zawrócił.
38. A mąż ten, z którego wyszły demony, prosił go, by mógł być z nim. Lecz On odprawił go, mówiąc:
39. Wróć do domu swojego i rozpowiadaj, jak wielkie rzeczy uczynił ci Bóg. I odszedł, rozpowiadając po całym mieście, jak wielkie rzeczy uczynił mu Jezus.
40. A gdy Jezus powrócił, przyjął go lud; wszyscy go bowiem oczekiwali.
41. A oto przyszedł mąż, imieniem Jair, który był przełożonym synagogi, i padł do nóg Jezusa, i prosił go, aby wstąpił do jego domu,
42. Gdyż miał córkę, jedynaczkę, w wieku około dwunastu lat, a ta umierała. A gdy On szedł, tłumy cisnęły się do niego.
43. A niewiasta, która miała krwotok od dwunastu lat i na lekarzy wydała całe swoje mienie, a nikt nie mógł jej uleczyć,
44. Podszedłszy z tyłu, dotknęła się kraju szaty jego, i natychmiast ustał jej krwotok.
45. I rzekł Jezus: Kto się mnie dotknął? A gdy wszyscy się zapierali, rzekł Piotr: Mistrzu, tłumy cisną się do ciebie i tłoczą.
46. Jezus zaś rzekł: Dotknął się mnie ktoś; poczułem bowiem, że moc wyszła ze mnie.
47. A niewiasta, spostrzegłszy, że się nie może ukryć, podeszła z drżeniem i padłszy przed nim, oznajmiła przed całym ludem, z jakiego powodu się go dotknęła i jak natychmiast została uleczona,
48. On zaś rzekł do niej: Córko, wiara twoja uzdrowiła cię, idź w pokoju.
49. Gdy On jeszcze mówił, nadszedł ktoś od przełożonego synagogi, mówiąc: Umarła córka twoja, nie trudź już Nauczyciela.
50. Jezus zaś, usłyszawszy to, odpowiedział mu: Nie bój się, tylko wierz, a będzie uzdrowiona.
51. A przyszedłszy przed dom, nie pozwolił nikomu wejść z sobą, tylko Piotrowi, Janowi i Jakubowi, i ojcu, i matce dziecka.
52. A wszyscy płakali i żałowali jej. On zaś rzekł: Nie płaczcie, nie umarła, lecz śpi,
53. I wyśmiewali go, bo wiedzieli, że umarła.
54. On zaś, ująwszy ją za rękę, zawołał głośno: Dziewczynko, wstań.
55. I powrócił duch jej, i zaraz wstała, a On polecił, aby jej dano jeść.
56. I wpadli w osłupienie jej rodzice; On zaś przykazał im, by nikomu nie mówili o tym, co się stało.