Powrót

 na Szabbat

6 Tewet 5765

 

18 grudnia 2004

Tak jak Tora podzielona jest na 54 rozdziały do tygodniowego czytania, tak też można podzielić cztery Ewangelie, aby czytając je razem z Torą (na przykład w każdą środę kolejnego tygodnia) przenikać w równej mierze duchem nauczania ukochanego Mistrza z Nazaretu.

 

11. Mat. 19-20 „Odszedł z Galilei”

• Sprawa małżeństwa i rozwodu • Jezus błogosławi dzieci • Bogaty młodzieniec rozmawia z Jezusem • Życie wieczne i bogactwo • Podobieństwo o robotnikach w winnicy • Zapowiedź śmierci Jezusa • Prośba matki synów Zebedeusza • O prawdziwej wielkości • Uzdrowienie dwóch ślepych •

Sprawa małżeństwa i rozwodu (19:1-12)

Cóż powiemy tym wszystkim, którzy pytają - mogę się rozwieść, mogę po rozwodzie po raz drugi wstąpić w związek małżeński?

Odpowiemy - przeczytajcie to, co powiedział Mistrz z Nazaretu w tym fragmencie Ewangelii. A także - pomyślcie z podziwem o takich, którzy „wytrzebili się dla Królestwa Niebios”. Byli nimi na przykład: Jeremiasz, apostoł Paweł, Pan Jezus. Ich życie było bogate i piękne. Zapragnijcie żyć równie pięknie i bogato...

Jezus błogosławi dzieci (19:13-15)

I znów najmłodsi stają się pretekstem do wypowiedzenia lekcji - takich jest Królestwo Niebios. Pozwólmy dzieciom przychodzić do Jezusa...

Bogaty młodzieniec szuka życia wiecznego (19:16-22)

Abraham też był bardzo zamożny - jednak na polecenie Pana był gotów oddać rzecz najcenniejszą, cenniejszą od bogactw - swojego syna. Może i tutaj pobożność jest wystawiona tylko na próbę - jesteś w stanie oddać dla Boga coś bardzo cennego, czy nie. Zasmucony młodzieniec odchodzi - przegrywa, mimo że być może Jezus nie rozkazałby mu natychmiast stać się nędzarzem. Pytanie jest aktualne dla każdego z nas - czy jesteś gotów oddać mi coś ważnego dla Ciebie? Mnie - twojemu Zbawicielowi?

Życie wieczne i bogactwo (19:23-30)

„Któż tedy może być zbawiony? A Jezus spojrzał na nich i rzekł im: U ludzi to rzecz niemożliwa, ale u Boga wszystko jest możliwe.”

Czy zawsze w kontekście zbawienia muszę opowiadać o całości Planu Bożego, który mnie tak zachwyca, o tysiącletnim Królestwie niosącym naprawienie wszystkich rzeczy i możliwość zbawienia dla niezdecydowanych i ociągających się w tym doczesnym życiu?

Czasami lepiej jest tylko wyrazić wiarę w moc Bożą i to przynosi więcej błogosławieństwa niż pełne zawiłości oratorstwo...

Podobieństwo o robotnikach w winnicy (20:1-16)

Czasami pytamy zdziwieni - jak mógł łotr na krzyżu jednym zdaniem zasłużyć na Bożą aprobatę, na zbawienie. Czyż ten złoczyńca nie może być robotnikiem zatrudnionym w ostatniej godzinie swojego życia? A to mimo wszystko wystarczyło, by zyskał pochwałę i zapłatę w postaci obietnicy życia wiecznego. Wydaje się mimo wszystko, że takie wyznanie na krzyżu było spowodowane przemianą serca wcześniej, pokutą, którą być może przeszedł w skrytości oskarżających go myśli. Nic się nie dzieje bez przyczyny - decyzja o zatrudnieniu się w Bożej winnicy, choćby na ostatnią godzinę, jest czasami efektem doświadczeń albo pracy, trudu całego życia.

Nie lekceważmy więc nawet tych, którzy przychodzą pracować w winnicy Pańskiej choćby na godzinę przed zmierzchem...

Jezus zapowiada swoją śmierć i naucza o prawdziwej wielkości (20:17-28)

Dziwne to jest, ale informacja o rychłej śmierci Jezusa nie zniechęciła matki Jana i Jakuba do proszenia i o zaszczyty dla swoich synów. Przypuszczamy, że nie miała na myśli niebieskiego splendoru, ale doczesne błogosławieństwa. Równie dziwne to się zdaje, ale nawet wiedząc o mającym nadejść końcu naszego życia, nie zniechęcamy się. Tutaj działało dziwne dla dzisiejszego czytelnika Ewangelii zaślepienie tej kobiety na informację zawartą w słowach Jezusa. Człowiek pełen optymizmu jest pogodzony ze śmiercią, albo po prostu nie myśli intensywnie o końcu swojego istnienia. Najbliższe otoczenie Mistrza było zachwycone Jego obecnością wśród nich i przejęte nią, tak że nie docierała do nich informacja o rychłym końcu tej obecności. Porównajmy błogosławioną obecność Jezusa wśród kochających Go ubogich Judejczyków do naszego, cenionego przez nas doczesnego bytowania...

Bądźmy zachwyceni życiem, swoim istnieniem - ale zdajmy sobie sprawę z jego nieuchronnego końca... A najlepsze rzeczy, zaszczyty wynikające ze służby dla Niego czekają dopiero na nas w wieczności, w jego przyszłym Królestwie.

Ciesząc się docześnie podarowaną nam wygodą, spokojem - pamiętajmy, że częścią naszych doświadczeń jako ludu Bożego powinno być picie kielicha, kielicha goryczy i cierpienia. Jedni skosztują go, borykając się z kruchym zdrowiem, inni przechodząc trudności w pracy, jeszcze inni - będąc próbowani w cierpliwości i oczekiwaniu na obiecaną pomoc i błogosławieństwo itp...

A prawdziwa wielkość objawia się w służeniu...

Uzdrowienie dwóch ślepych (20:29-34)

Wołajmy o przejrzenie, byśmy zobaczyli codzienne życie i plany Boże względem nas i świata, takimi jakie one są rzeczywiście. Kochajmy Prawdę, a nie złudzenie, ślepotę...

Paweł K.

 

11. Mat. 19-20 „Odszedł z Galilei”

Tekst w tłumaczeniu „Nowego Przekładu” PTB

19,1 A gdy Jezus dokończył tych mów, odszedł z Galilei i przyszedł na pogranicze Judei, po drugiej stronie Jordanu.
2 I szło za nim mnóstwo ludu, a On ich tam uzdrawiał.
3 I przyszli do niego faryzeusze, kusząc go i mówiąc: Czy wolno odprawić żonę swoją dla każdej przyczyny?
4 A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?
5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem.
6 A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza.
7 Mówią mu: Czemuż jednak Mojżesz nakazał dać list rozwodowy i odprawić?
8 Rzecze im: Mojżesz pozwolił wam odprawiać swoje żony ze względu na zatwardziałość serc waszych, ale od początku tak nie było.
9 A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży.
10 Rzekli mu uczniowie: Jeśli tak się przedstawia sprawa męża i żony, nie warto się żenić.
11 A On im powiedział: Nie wszyscy pojmują tę sprawę, tylko ci, którym jest dane.
12 Albowiem są trzebieńcy, którzy się takimi z żywota matki urodzili, są też trzebieńcy, którzy zostali wytrzebieni przez ludzi, są również trzebieńcy, którzy się wytrzebili sami dla Królestwa Niebios. Kto może pojąć, niech pojmuje!
13 Wtedy mu przyniesiono dzieci, aby włożył na nie ręce i modlił się; ale uczniowie gromili ich.
14 Lecz Jezus rzekł: Zostawcie dzieci w spokoju i nie zabraniajcie im przychodzić do mnie; albowiem do takich należy Królestwo Niebios.
15 I włożył na nie ręce, po czym odszedł stamtąd.
16 I oto ktoś przystąpił do niego, i rzekł: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby osiągnąć żywot wieczny?
17 A On mu odrzekł: Czemu pytasz mnie o to, co dobre? Jeden jest tylko dobry, Bóg. A jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań.
18 Mówi mu: Których? A Jezus rzekł: Tych: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa,
19 Czcij ojca i matkę, i miłuj bliźniego swego, jak siebie samego.
20 Mówi mu młodzieniec: Tego wszystkiego przestrzegałem od młodości mojej; czegóż mi jeszcze nie dostaje?
21 Rzekł mu Jezus: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, potem przyjdź i naśladuj mnie.
22 A gdy młodzieniec usłyszał to słowo, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele majętności.
23 Jezus zaś rzekł do uczniów swoich: Zaprawdę powiadam wam, że bogacz z trudnością wejdzie do Królestwa Niebios.
24 A nadto powiadam wam: Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego.
25 A gdy to usłyszeli uczniowie, zaniepokoili się bardzo i mówili: Któż tedy może być zbawiony?
26 A Jezus spojrzał na nich i rzekł im: U ludzi to rzecz niemożliwa, ale u Boga wszystko jest możliwe.
27 Wtedy odpowiadając Piotr rzekł mu: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za tobą; cóż za to mieć będziemy?
28 A Jezus rzekł im: Zaprawdę powiadam wam, że wy, którzy poszliście za mną, przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie chwały swojej, zasiądziecie i wy na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń izraelskich.
29 I każdy, kto by opuścił domy albo braci, albo siostry, albo ojca, albo matkę, albo dzieci, albo rolę dla imienia mego, stokroć tyle otrzyma i odziedziczy żywot wieczny.
30 A wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi.
20,1 Albowiem Królestwo Niebios podobne jest do pewnego gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem najmować robotników do swej winnicy.
2 Ugodziwszy się z robotnikami na jednego denara dziennie, wysłał ich do swojej winnicy.
3 I wyszedłszy około godziny trzeciej ujrzał innych, stojących na rynku bezczynnie,
4 Więc rzekł do nich: Idźcie i wy do winnicy, a ja, co się należy, wam zapłacę,
5 I oni poszli. Znowu o szóstej i o dziewiątej godzinie wyszedł i uczynił tak samo.
6 A wyszedłszy około jedenastej znalazł jeszcze innych stojących i mówił do nich: Dlaczego tutaj bezczynnie przez cały dzień stoicie?
7 Oni na to: Nikt nas nie najął. Mówi do nich: Idźcie i wy do winnicy.
8 A gdy nastał wieczór, mówi pan winnicy do rządcy swego: Zwołaj robotników i daj im zapłatę, a zacznij od ostatnich aż do pierwszych.
9 Podeszli tedy najęci o godzinie jedenastej i otrzymali po denarze.
10 A gdy podeszli pierwsi, sądzili, że wezmą więcej. Lecz i oni otrzymali po denarze.
11 Wziąwszy tyle szemrali przeciwko gospodarzowi,
12 Mówiąc: Ci ostatni jedną tylko godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, cośmy znosili ciężar dnia i upał.
13 A on odrzekł jednemu z nich: Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy. Czy nie ugodziłeś się ze mną na denara?
14 Bierz, co twoje, i idź! Chcę bowiem temu ostatniemu dać, jak i tobie.
15 Czy nie wolno mi czynić z tym, co moje, jak chcę? Albo czy oko twoje jest zawistne dlatego, iż ja jestem dobry?
16 Tak będą ostatni pierwszymi, a pierwsi ostatnimi.
17 A Jezus, mając zamiar pójść do Jerozolimy, wziął dwunastu na osobność i w drodze rzekł do nich:
18 Oto idziemy do Jerozolimy, a Syn Człowieczy będzie wydany arcykapłanom oraz uczonym w Piśmie i skażą go na śmierć.
19 I wydadzą go poganom na pośmiewisko i na ubiczowanie i na ukrzyżowanie, a dnia trzeciego zostanie wzbudzony z martwych.
20 Wtedy przystąpiła do niego matka synów Zebedeuszowych z synami swoimi, złożyła mu pokłon i prosiła go o coś.
21 A On jej rzekł: Czego chcesz? Rzecze mu: Powiedz, aby ci dwaj synowie moi zasiedli jeden po prawicy, a drugi po lewicy twojej w Królestwie twoim.
22 A Jezus, odpowiadając, rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja pić będę? Mówią mu: Możemy.
23 Mówi im: Kielich mój pić będziecie, ale zasiąść po prawicy mojej czy po lewicy - nie moja to rzecz, lecz Ojca mego, który da to tym, którym zostało przez niego przygotowane.
24 A gdy to usłyszało owych dziesięciu, oburzyli się na dwóch braci.
25 Ale Jezus, przywoławszy ich, rzekł: Wiecie, iż książęta narodów nadużywają swej władzy nad nimi, a ich możni rządzą nimi samowolnie.
26 Nie tak ma być między wami; ale ktokolwiek by chciał między wami być wielki, niech będzie sługą waszym.
27 I ktokolwiek by chciał być między wami pierwszy, niech będzie sługą waszym.
28 Podobnie jak Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służył i oddał życie swoje na okup za wielu.
29 I gdy On wychodził z Jerycha, szło za nim mnóstwo ludu.
30 A oto dwaj ślepi, siedzący przy drodze, usłyszawszy, że Jezus przechodzi, zawołali, mówiąc: Zmiłuj się nad nami, Panie, Synu Dawida!
31 A lud gromił ich, aby milczeli; oni jednak jeszcze głośniej wołali, mówiąc: Zmiłuj się nad nami, Panie, Synu Dawida!
32 I zatrzymał się Jezus, odezwał się do nich i rzekł: Co chcecie, abym wam uczynił?
33 Mówią do niego: Panie, aby otworzyły się oczy nasze!
34 Ulitował się tedy Jezus, dotknął ich oczu i zaraz przejrzeli, i poszli za nim.